Szia! Ti milyen típusú tetőtéri ablakot választottatok? Mi a Velux és Fakro fa keretes között vacilálunk, mert csak 4db-ot szeretnénk kicserélni és így inkább a jobb minőségűt választanánk.tetoteriablak24.hu/
A fentebb említett generálkivitelező megpróbálja eltüntetni a kivitelezésről készült képeket, így a blogom költözni kényszerült. Itt tekinthetitek meg a Brillbau Kft által képviselt minőséget: igyepulahazam.blogspot.com/
Az egész blogodnak egy tanulsága van: A projektmenedzser az egy külön szakma. Csak ez ilyen magyar dolog, hogy "nehogymá a semmiért fizessek" Aztán rájön az ember, hogy (amint te is említetted, hogy ez még egy állás... ) De ez rendszerszintű probléma, hogy a legjobb kőművest kinevezzük építésvezetőnek. Azért mert jól rak téglát miért tudna szervezni? Alvállalkozókkal alkudni? ÉS ez szakmafüggetlenül is így van (pl. nagyon sokáig a kórházak vezetői is jó orvosok voltak... Azért mert profi sebész miért tud majd lekoordinálni közbeszerzéseket????
Szóval nálunk a projektmenedzser az egy lenézett szakma, sőt nem is szakma. Úgy néznek a projektmenedzserre, mint aki semmit nem csinál, "mer' bezzeg a melós az dógozik, ő meg csak felveszi a lóvét" És arról meg nem is beszélek, hogy egy jó projektmenedzsernek majdnem, hogy tök mindegy mi a projekt tárgya.... mert arra ott a szakember...
Nem Rád gondoltam hanem magamra, aki azt hittem anno, hogy lehet a drágábbnál olcsóbban is építkezni. :) Nem, nem lehet. Csak a méregdrága tudja azt a minőséget mint amikor kinyitunk egy katalógust, a többi az a 90-es évek alföldicsempés- fűrészporostapétás valósága.
@Leopold20:
Szia!
Úgy tapasztaltam, hogy megoszlanak a vélemények a készültségi fokot illetően. Van aki a banki költségvetési táblázatba beírtak alapján számol, van aki "nekem azt mondta az értékbecslő".
Nálam 51 % volt akkor, amikor teljesen tető alatt volna a kéró és az ablakokat is berakták.
Fórumokat olvasgatva és személyesen is azt tapasztaltam, hogy érdemes jóban lenni az értékbecslővel. Nagyon sokat tudnak segíteni, de szívathatnak is ha akarnak. :)
Én anno elkértem a banktól a kiajánlott értékbecslő telefonszámát és megkérdeztem, hogy 51%-ot elérhettük-e. Az első értékbecslést mindenképpen biztosítsd túl, ne fizess feleslegesen :)
Annyi kérdésem lenne, H ez az állapot a teljes keszultseghez képest (100%) hány százaléknak minősül?
Illetve a teljes költségvetés hány százaléka a jelenlegi állapot?
Remélem érthető a kérdésem:)
Pont a pro érvek miatt szerződtem én is generálkivitelezővel és nem is az alsókategóriás mezőnyben keresgéltem, több mint 80 cégből választottam ki a befutót, de finoman szólva nem jött be. Most magam veszem át a stafétát és esküszöm, nem is a pénzügyi része motivál, de minőséget úgy tűnik csak akkor várhatol el, ha személyesen adom az alvállalkozó tudtára, hogy mi az elfogadható színvonal.
Íme egy bőven 300e fölötti nm áras kivitelezés a Brillbau Kft jóvoltából a szakítás pillanatáig: igyepulahazam.blog.hu/
Szóval ha az ember rászánja az időt és alaposan utánamegy mindennek, nem feltétlenül rossz választás a saját szervezés. De mégjobb lenne, ha az ember rászánja a pénzt, akkor azt kapja, amiben megállapodott. El vagyok szállva az igényeimmel igaz? ...
@Első Építkező: Szia!
Igen, a képeket nézve feltűnt, hogy egy új házhely-kiosztás lehet a helyszín. Ezek rendszerint külterületből belterületbe csatolt, a korábbi mezőgazdasági művelésből kivont területek, amit az önkormányzat hoz létre. Jó esetben megvannak a kitűzött telekhatár töréspontok, és azon belül a közművek vépontjai, fogyasztásmérői.
Igazából a többi olvasónak írtam a hozzászólást, elkerülendő a problémákat.
Sok helyen korábbi kiskertek, szőlőhegyek felé terjeszkednek a lakóövezetek és ott bizony a több évtizedes használat során jelentősen eltérhetnek a hivatalosan nyilvántartott telekhatártól a kerítések és művelési határok. Veszélyes ilyenkor a helyi őslakosság bemondására hagyatkozni, jobb szakemberre bízni a dolgot.
További sok sikert, és várjuk a folytatást! :)
@tof: Szia! Ha nem "első építkező" lennék, egészen biztosan hívtam volna földmérőt. A dolog eleve ott kezdődik, hogy az önkormányzati "karóktól" mértünk mindent, ami valljuk be, közművesítés előtt sem jelent életbiztosítást.
Szerencsére rendben vagyunk, de tény, ha újra kellene kezdeni, akkor nem "centiznék": )
Az épület helyének kijelölésére ajánlott földmérőt (geodétát) megbízni, mert ha a helyi építési előírások adott távolság megtartását követelik a tekekhatártól, sok milliós bünti, vagy az épület elbontása is lehet a következmény. Az a pár tízezer forint már nem borítja fel a sokmilliós beruházást, de rengeteg plusz költség megelőzhető általa.
Igazából minden építkezés más technológiát követel meg, így a leírtakhoz képest rengeteg eltérés adódhat, de jó volt olvasni, remek írás!
(üdvözlettel - egy földmérő)
Energiatanusitas (PH szint kivetelevel) mikor tortenik olyan feltarassal, ami a hibakra ra tudna mutatni? Nem tervbol meg bemondasbol (mibol epult, mennyire szigetelt stb.) dolgozik a tanusito?
A szerző egy nagyon fontos kérdést feszeget, meglehetősen reális megközelítésben. Sajnos a probléma gyökere mélyen, a hiányos/hibás jogalkotási folyamatokban rejlik, ugyanis az emberek könnyen elhiszik, hogy ami nem kötelező az felesleges és nem is kell.
Szakértőként mondom, hogy már megjelentek a szövődmények a vállalkozó és megrendelő közötti jogvita formájában, melynek elejét lehetett volna venni , ha készült volna teljes körű (épületgépészeti és villamos) kiviteli terv. Egy másik vetület az energetika: ha nincs korrekt tervezés, nem lehet jó megvalósítás, így a tanúsítás bizony problémás lehet.
Hat mi elotte is laktunk valahol (bekasi panel), es onnan tudtuk, mi nem jo. Ja meg jartam Finno-ban ahol 1m-en nagyon kenyelmesek voltak a kapcsolok, a vizes helyisegek kivetelevel igy oda tettuk mindet, de ma mar itthon se annyira fura ez.
Nem belsoepitesz, lakberendezo. Szerintem. Hogy hova teszed azt a helyet, ahol aramot hasznalsz majd. Nalunk pl. a haloszoba ketszer lett atrendezve miota bekoltoztunk...
Villamos cso: ne hallgass ram, en csak egy programozo vagyok, aki alap okolszabalyt alkalmaz, lehet hogy rosszul. (Me'g a gegecso nagyobb ivei mellett - volt hogy kuszob helyett 30 centivel arrebb furta a fal aljat hogy ne legyen akkora kanyar benne - is olyan, amit nem tudtunk csak sok szenvedes aran (persze befuzovel) boviteni. De ezzel ha most elkeszul, par evig nem lesz ugyse gondod, majd amikor valamit atalakitanal:) [Na jo, mondjuk azt hogy ugyse lesz olyan...]
@Axioma: Éppen a Facebook oldalon írtam, hogy a villamos kiviteli terv is hasznos lehet annak, akik tervrajz felett el tudja dönteni, hogy mit akar. Nem tudom, hogy minden villanyszerelő olyan készséges-e mint az enyém, Ő nagyon sokat segített és tett javaslatokat, hogy "ide szoktunk tenni konnektort" stb.. :)
Már most érzem, hogy a villamos kiállások az egyik olyan pontja a háznak (házaknak), amiket utólag gyorsan meg tud bánni az ember. Talán még egy belsőépítészeti terv is kellene ahhoz, hogy ne fusson totálisan lyukra az ember.
A padlóban futó villamos csöveket rendesen alátámasztottuk, de most hogy írtál, egy icipici félsz lett bennem. Bízom benne, hogy nem lesz gond :)
Nalunk pont a tetot nem birtak ugy megvalositani, ahogy a terven volt (ket kontyolt nyeregteto majdnem egy vonalban, de az illesztes helyet nem a rajz szerint hanem a falak sarokpontjaihoz igazodva csinaltak - ettol megszunt a direkt betervezett reszen nem csak a magasitas hanem a kiugras is, igy most a bejarati ajto fele felett van teto... persze beigertek cserebe hogy raknak ingyen elotetot, me'g ma is hozzak...)
Masik, villanyasz megcsinalta a 230-at. De mi van a gyengearammal? Jo, telefonzsinor talan mar nem kell, de tv-kabel es halozati kabel, vajtfulueknek meg a hangfalakhoz valo is jo lenne ha benne lenne a falban. Es hat a "kitalalas"-hoz peldaul a kapcsoloknal se mindegy, hogy hol legyen valtokapcsolo, lefutos kell-e, mik kerulnek kulon korre. Es a konnektorbol SOSE eleg! Nalunk a nappaliban 4-6 van mind3 sarokban, de igy is kerult be eloszto (mondjuk annak is van elonye, egy master/slave eloszto eseten pl. a tv koruli eszkozok; illetve az euro (lapos, nem foldelt) dugoknak kevesebb hely kell).
Erdekes, hogy a foldre is csak sima (MU-II vagy hogy hivjak) csovet rakott a villanyasz, betonba tudtommal gegecsovet szoktak (kibirja azt is hogy atsetalnak rajta parszor a betonozasig, na meg a betonontes mechnaikai terheleset se biznam ra erre a csore, foleg igy hogy at van vetve a futescsovon, ha felulrol kapja az aldast alulrol alatamasztatlanul, nem tudom hogy birja megtores nelkul...
A helyisegenkenti futesigeny mar 13 eve is kotelezo resze volt a tervnek, pedig me'g nem is volt energiatanusitvany. Megjegyzem, nalunk ennek ellenere el sikerult szurnia a gepesznek. Egyreszt a terven nem volt jelolve (de hogy miert nem kerdez...), hogy az uvegteglas helyre (nem mehetett oda ablak) duplan fogjuk tenni, igy azokat a helyisegeket tulmeretezte. Masreszt nem kompletten nezte a hazat, hanem csak a futott szintet, es az egyik szoba fele felett meg mar erkely (kulter) van, az meg jol alul lett szamolva. Ugyhogy bekoltozes utan egy vagy ket evvel mi a tapasztalatok alapjan csinaltunk egy permutaciot a radiatorokon...
A redonyodnel pont jol jott volna a csomoponti rajz... amit multkor emlegettem.
... mert laikusként építkezni vicces
Első építkező, aki az őrület felé tart
Utolsó kommentek:
Első Építkező 2021.04.09. 19:21:26
Nálunk nincs tetőtéri ablak, igazából tetőtér sincs. :)
A legelső homlokzati terveken van 2 pici ablak, de az csak dizájnelem lett volna, a padlásterünk nincs beépítve, nem is tervezzük.
(egyébként szerintem a legtöbbet a Velux-ot javasolnák ár/érték arány miatt)
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 3. rész - Tető alá kerülünk
KertészLeó 2021.04.09. 10:35:20
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 3. rész - Tető alá kerülünk
Revenge Lóránt 2019.12.17. 11:24:16
igyepulahazam.blogspot.com/
Bejegyzés: Építkezés generálkivitelező nélkül
Tele Peti 2019.11.07. 11:17:54
Szóval nálunk a projektmenedzser az egy lenézett szakma, sőt nem is szakma. Úgy néznek a projektmenedzserre, mint aki semmit nem csinál, "mer' bezzeg a melós az dógozik, ő meg csak felveszi a lóvét" És arról meg nem is beszélek, hogy egy jó projektmenedzsernek majdnem, hogy tök mindegy mi a projekt tárgya.... mert arra ott a szakember...
Bejegyzés: Generál vs. saját szervezés vol 2.
Gour 2019.09.03. 12:28:26
Nem Rád gondoltam hanem magamra, aki azt hittem anno, hogy lehet a drágábbnál olcsóbban is építkezni. :) Nem, nem lehet. Csak a méregdrága tudja azt a minőséget mint amikor kinyitunk egy katalógust, a többi az a 90-es évek alföldicsempés- fűrészporostapétás valósága.
Bejegyzés: Amikor rájössz, hogy nem a megbízó a király
БУММЕР 2019.08.20. 15:48:59
Wehhehee...generàlos vagy?
Mert amit leirtàl a legtöbb generàlosra igaz, vagy dràgàbban épitenek mint Svàjcban...
Éböl tudok 3 generàlos hàzat ami 4-5 éve àll, mert jöttek olyanok ahol csak a butor 300M és leléptek a francba, fizetik a kötbért inkàbb...
Bejegyzés: Amikor rájössz, hogy nem a megbízó a király
Leopold20 2019.05.28. 10:54:35
Köszi:)
És költségvetés oldalról az 51 százalék hány százalék?:)
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 3. rész - Tető alá kerülünk
Első Építkező 2019.05.28. 10:44:57
Szia!
Úgy tapasztaltam, hogy megoszlanak a vélemények a készültségi fokot illetően. Van aki a banki költségvetési táblázatba beírtak alapján számol, van aki "nekem azt mondta az értékbecslő".
Nálam 51 % volt akkor, amikor teljesen tető alatt volna a kéró és az ablakokat is berakták.
Fórumokat olvasgatva és személyesen is azt tapasztaltam, hogy érdemes jóban lenni az értékbecslővel. Nagyon sokat tudnak segíteni, de szívathatnak is ha akarnak. :)
Én anno elkértem a banktól a kiajánlott értékbecslő telefonszámát és megkérdeztem, hogy 51%-ot elérhettük-e. Az első értékbecslést mindenképpen biztosítsd túl, ne fizess feleslegesen :)
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 3. rész - Tető alá kerülünk
Leopold20 2019.05.28. 10:39:01
Annyi kérdésem lenne, H ez az állapot a teljes keszultseghez képest (100%) hány százaléknak minősül?
Illetve a teljes költségvetés hány százaléka a jelenlegi állapot?
Remélem érthető a kérdésem:)
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 3. rész - Tető alá kerülünk
Revenge Lóránt 2019.03.29. 15:01:13
Íme egy bőven 300e fölötti nm áras kivitelezés a Brillbau Kft jóvoltából a szakítás pillanatáig:
igyepulahazam.blog.hu/
Szóval ha az ember rászánja az időt és alaposan utánamegy mindennek, nem feltétlenül rossz választás a saját szervezés. De mégjobb lenne, ha az ember rászánja a pénzt, akkor azt kapja, amiben megállapodott. El vagyok szállva az igényeimmel igaz? ...
Bejegyzés: Építkezés generálkivitelező nélkül
Benitez 2018.08.14. 11:10:59
Bejegyzés: Wáá, építkezek!
tof 2018.06.02. 19:48:23
Igen, a képeket nézve feltűnt, hogy egy új házhely-kiosztás lehet a helyszín. Ezek rendszerint külterületből belterületbe csatolt, a korábbi mezőgazdasági művelésből kivont területek, amit az önkormányzat hoz létre. Jó esetben megvannak a kitűzött telekhatár töréspontok, és azon belül a közművek vépontjai, fogyasztásmérői.
Igazából a többi olvasónak írtam a hozzászólást, elkerülendő a problémákat.
Sok helyen korábbi kiskertek, szőlőhegyek felé terjeszkednek a lakóövezetek és ott bizony a több évtizedes használat során jelentősen eltérhetnek a hivatalosan nyilvántartott telekhatártól a kerítések és művelési határok. Veszélyes ilyenkor a helyi őslakosság bemondására hagyatkozni, jobb szakemberre bízni a dolgot.
További sok sikert, és várjuk a folytatást! :)
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 1. rész: cél a szerelőbeton
Első Építkező 2018.06.02. 13:06:37
Szerencsére rendben vagyunk, de tény, ha újra kellene kezdeni, akkor nem "centiznék": )
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 1. rész: cél a szerelőbeton
tof 2018.06.02. 12:58:39
Igazából minden építkezés más technológiát követel meg, így a leírtakhoz képest rengeteg eltérés adódhat, de jó volt olvasni, remek írás!
(üdvözlettel - egy földmérő)
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 1. rész: cél a szerelőbeton
2018.06.01. 18:00:09
Bejegyzés: Az építkezés lépései - 1. rész: cél a szerelőbeton
Axioma 2018.04.06. 13:38:37
Bejegyzés: Egyszerűsített- vagy kiviteli terv?
Kawaszaki 2018.03.29. 15:51:35
Szakértőként mondom, hogy már megjelentek a szövődmények a vállalkozó és megrendelő közötti jogvita formájában, melynek elejét lehetett volna venni , ha készült volna teljes körű (épületgépészeti és villamos) kiviteli terv. Egy másik vetület az energetika: ha nincs korrekt tervezés, nem lehet jó megvalósítás, így a tanúsítás bizony problémás lehet.
Bejegyzés: Egyszerűsített- vagy kiviteli terv?
Axioma 2018.03.28. 14:58:23
Nem belsoepitesz, lakberendezo. Szerintem. Hogy hova teszed azt a helyet, ahol aramot hasznalsz majd. Nalunk pl. a haloszoba ketszer lett atrendezve miota bekoltoztunk...
Villamos cso: ne hallgass ram, en csak egy programozo vagyok, aki alap okolszabalyt alkalmaz, lehet hogy rosszul. (Me'g a gegecso nagyobb ivei mellett - volt hogy kuszob helyett 30 centivel arrebb furta a fal aljat hogy ne legyen akkora kanyar benne - is olyan, amit nem tudtunk csak sok szenvedes aran (persze befuzovel) boviteni. De ezzel ha most elkeszul, par evig nem lesz ugyse gondod, majd amikor valamit atalakitanal:) [Na jo, mondjuk azt hogy ugyse lesz olyan...]
Bejegyzés: Egyszerűsített- vagy kiviteli terv?
Első Építkező 2018.03.28. 10:10:47
Már most érzem, hogy a villamos kiállások az egyik olyan pontja a háznak (házaknak), amiket utólag gyorsan meg tud bánni az ember. Talán még egy belsőépítészeti terv is kellene ahhoz, hogy ne fusson totálisan lyukra az ember.
A padlóban futó villamos csöveket rendesen alátámasztottuk, de most hogy írtál, egy icipici félsz lett bennem. Bízom benne, hogy nem lesz gond :)
Bejegyzés: Egyszerűsített- vagy kiviteli terv?
Axioma 2018.03.28. 10:01:55
Masik, villanyasz megcsinalta a 230-at. De mi van a gyengearammal? Jo, telefonzsinor talan mar nem kell, de tv-kabel es halozati kabel, vajtfulueknek meg a hangfalakhoz valo is jo lenne ha benne lenne a falban. Es hat a "kitalalas"-hoz peldaul a kapcsoloknal se mindegy, hogy hol legyen valtokapcsolo, lefutos kell-e, mik kerulnek kulon korre. Es a konnektorbol SOSE eleg! Nalunk a nappaliban 4-6 van mind3 sarokban, de igy is kerult be eloszto (mondjuk annak is van elonye, egy master/slave eloszto eseten pl. a tv koruli eszkozok; illetve az euro (lapos, nem foldelt) dugoknak kevesebb hely kell).
Erdekes, hogy a foldre is csak sima (MU-II vagy hogy hivjak) csovet rakott a villanyasz, betonba tudtommal gegecsovet szoktak (kibirja azt is hogy atsetalnak rajta parszor a betonozasig, na meg a betonontes mechnaikai terheleset se biznam ra erre a csore, foleg igy hogy at van vetve a futescsovon, ha felulrol kapja az aldast alulrol alatamasztatlanul, nem tudom hogy birja megtores nelkul...
A helyisegenkenti futesigeny mar 13 eve is kotelezo resze volt a tervnek, pedig me'g nem is volt energiatanusitvany. Megjegyzem, nalunk ennek ellenere el sikerult szurnia a gepesznek. Egyreszt a terven nem volt jelolve (de hogy miert nem kerdez...), hogy az uvegteglas helyre (nem mehetett oda ablak) duplan fogjuk tenni, igy azokat a helyisegeket tulmeretezte. Masreszt nem kompletten nezte a hazat, hanem csak a futott szintet, es az egyik szoba fele felett meg mar erkely (kulter) van, az meg jol alul lett szamolva. Ugyhogy bekoltozes utan egy vagy ket evvel mi a tapasztalatok alapjan csinaltunk egy permutaciot a radiatorokon...
A redonyodnel pont jol jott volna a csomoponti rajz... amit multkor emlegettem.
Bejegyzés: Egyszerűsített- vagy kiviteli terv?